Maltézský psík
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Maltese_(dog)

Maltézský psík

Maltská [malteːze], Canis familiaris Maelitacus,  je malé plemeno psa ve skupině hraček. To sestupuje ze psů pocházejících z oblasti středního Středomoří. Jméno plemene a počátky jsou obecně chápány pocházet ze středomořského ostrova národa Malty.
Historie

Maltské psi na AKC Maltese Dog Show 2013.
Toto starobylé plemeno byla známé pod různými jmény v průběhu staletí. Původně se nazývala „Canis Melitaeus“ v latině, to také bylo v angličtině známý jako „starověké pes Malty,“ „římská Dámský Dog,“ the „maltézský Lion Dog“ a „Melita“ (bývalý název Malta).  Původ společným názvem „Cokie“ je neznámý, ale je věřil k vznikli v polovině 1960 na americkém východním pobřeží a šíří v populární použití. Toto plemeno bylo odkazoval se na falešně jako „Bichon“, což je název, který odkazuje na rodinu ( „malý dlouhé vlasy psa“), a nikoli plemene. Kennel Club oficiálně usadil na jméno „maltézského“ pro chov v 19. století .

Malťané je myšlenka k byli pocházející z Spitz typu psa našel mezi švýcarskými Lake obyvatelů a byl selektivně chován pro dosažení malé velikosti. Tam je také nějaký důkaz, že toto plemeno pochází z Asie a je spojena s Tibetský teriér; Nicméně, přesné neznámého původu. [11] [12] Psi zřejmě udělaly jejich cestu do Evropy přes Blízký východ s migrací kočovných kmenů. Někteří autoři se domnívají byly použity tyto Prota-maltské pro hubení hlodavců  předtím, než vzhled plemene získala prvořadý význam.

Nejstarší záznam tohoto plemene byl nalezen na řecké amfora  se nacházejí v etruské město Vulci, ve kterém je maltézský podobný pes vylíčený spolu se slovem Μελιταιε (Melitaie). Archeologové datují tento aténských produkt desetiletí kolem 500 před naším letopočtem. Odkazy na psa lze nalézt také ve starověké řecké a římské literatuře .

Aristoteles byl první uvést své jméno Melitaei Catelli, když porovnává psa na mustelid kolem 370 před naším letopočtem.  První písemný doklad (podporovaná Stephanus Byzance ) popisující malý Canis Melitaeus byl dán řeckého spisovatele Callimachus kolem 350 před naším letopočtem.  Plinius navrhuje psa jako převezme svůj název od jadranský ostrov Méléda;  nicméně, Strabo, na počátku prvního století našeho letopočtu, identifikuje toto plemeno jako pocházející od středomořském ostrově Malta,  a píše, že oni byli zvýhodněný šlechtičen.

Během prvního století, římský básník Martial napsal popisných verše malý bílý pes jmenoval Issa vlastnil jeho přítel Publius.  To je obyčejně si myslel, že Issa byl maltézský psík a různé zdroje spojit Bojová přítel Publius s římskou guvernéra Publia Malty, [26] ačkoli jiní nemají ho identifikovat. [27]

John Caius, lékař královny Alžběty I., také tvrdil, že Callimachus měl na mysli ostrov Melita „v sicilské úžiny“ (Malta). [20] Toto tvrzení se často opakují, a to především anglických spisovatelů. [8] [28] odkazy psa do Malta jsou uvedeny ve spisech abbé Jean Quintin d’Autun, sekretáře velmistra řádu maltézských rytířů Philippe Villiers de L’Isle-Adam ve svém díle Insulae Melitae POPIS [29].

Kolem 17. a 18. století, někteří chovatelé se rozhodli „vylepšit“ plemeno, tím, že je ještě menší. Linnaeus napsal v roce 1792, že tito psi byli o velikosti veverky. [8] [22] Toto plemeno téměř zmizel a byl křížení s jinými malými psy, jako pudlů a miniaturní španělé. Na počátku 19. století, bylo jich tam tolik jak devět různých plemen maltézského psa. [8]

Dvoubarevná a pevné barevné psi byly přijaty ve výstavním kruhu od roku 1902 do roku 1913 v Anglii, [30] a jak pozdní jak 1950 v Victoria, Austrálie. [31] Nicméně, bílý maltézský musely být čistě bílá. Barevné Maltézský by mohly být získány z jihu Francie. [31]

Popis [editovat]

Maltese štěně venku
Malťané byl uznán jako plemeno FCI pod záštitou Itálii v roce 1954 na výročním zasedání v Interlaken ve Švýcarsku. Současný standard FCI je datován 27.listopadu 1989 a nejnovější překladu z italštiny do angličtiny je datem 6. dubna 1998. American Kennel Club plemeno uznal v roce 1888, [10] její nejnovější standard je od 10. března 1964.

Vzhled [upravit překlad]
Charakteristiky zahrnují mírně zaoblené lebky s prstem-široký dome, černé tlačítko nosem a hnědýma očima. Tělo je kompaktní s délkou rovnající se výšku a ocas je téměř vždy zvlněný. Pádové uši s (někdy), dlouhé vlasy a je obklopen tmavší pigmentaci kůže (nazývané „halo“), dává Maltese jejich výrazný vzhled. Postrádat vystavení slunečnímu záření, může nosy slábnout a stávají růžové nebo světle hnědé barvy.